Jak zostać psychoterapeutą?

Jak zostać psychoterapeutą?

Interesujesz się psychologią i chciałbyś w przyszłości pomagać ludziom? Być może odnajdziesz się w zawodzie psychoterapeuty.

Prowadzenie własnego gabinetu psychoterapeutycznego wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Jeśli myślisz o tej pracy na poważnie, musisz się liczyć z tym, że w toku terapii poszczególnych pacjentów będziesz podejmował trudne decyzje, wymagające dużej wiedzy z zakresu psychopatologii. Warunkiem bycia psychoterapeutą są wyraźne predyspozycje do niesienia ludziom pomocy, bez tego nigdy nie będziesz dobry w tym, co robisz.

 

Kto może zostać psychoterapeutą?

W polskim prawie nie ma żadnych przepisów, które regulowałyby możliwość zostania psychoterapeutą. Słowem: może nim zostać każdy. Nie licz jednak na to, że Twój gabinet będzie chętnie odwiedzany, jeśli nie uzyskasz odpowiednich certyfikatów i dyplomów. Czy sam poszedłbyś do terapeuty, który nie może się wylegitymować żadnym dokumentem, potwierdzającym jego kompetencje?

 

Psychoterapeuta, psycholog i psychiatra

Są to trzy różne zawody, często ze sobą mylone. Psychiatra to lekarz, który ma za sobą studia medyczne. Psychiatria jest jego specjalizacją. Zajmuje się rozpoznawaniem chorób psychicznych i leczeniem osób nimi dotkniętych. Częścią leczenia psychiatrycznego może być farmakoterapia.

Psycholog to ktoś, kto ukończył studia na kierunku psychologia. Nie musi być psychoterapeutą, może np. pracować na komisariacie czy w agencji PR-owej.

Aby zostać psychoterapeutą – przynajmniej takim, do którego ludzie będą chcieli chodzić – również warto byłoby ukończyć studia psychologiczne. Do obowiązków psychoterapeuty należy pomaganie osobom zmagającym się z problemami natury psychicznej przy wykorzystaniu metod psychoterapii: behawioralnej, analitycznej, psychodynamicznej lub humanistycznej.

 

Nastaw się na ciągłe kształcenie

Ukończenie studiów psychologicznych nie jest bynajmniej równoznaczne z końcem kształcenia w tym zawodzie. Psychoterapeuta powinien odbyć poza tym co najmniej kilka szkoleń, po których uzyskuje się certyfikat, uczestniczyć w konferencjach, a przede wszystkim bezustannie nad sobą pracować. Wszelkie skrzywienia psychiczne psychoterapeuty będą nieuchronnie rzutować na proces terapii osób, które przychodzą do gabinetu. Dlatego aby dobrze wykonywać swoją pracę, należy samemu poddać się psychoterapii.

 

Google+

Komentarze