Czy warto zdobywać certyfikaty?

Czy warto zdobywać certyfikaty?

Certyfikaty to dokumenty potwierdzające pomyślne zakończenie różnego rodzaju kursów i szkoleń. Czy rzeczywiście mają one znaczenie na rynku pracy?

Zastanawiasz się, czy warto poświęcać czas kursom i szkoleniom, mimo zadowalającego stanowiska i wynagrodzenia? Czy uzyskanie certyfikatu rzeczywiście daje większe szanse na awans i czy stanowi atut w procesie rekrutacyjnym? Jak pracodawcy zapatrują się na fakt podnoszenia kwalifikacji zawodowych we własnym zakresie? O tym wszystkim piszemy poniżej.

 

Jak to z tymi certyfikatami jest?

Żyjemy w czasach, w których dyplom ukończenia studiów wcale nie dowodzi ani wiedzy, ani kompetencji absolwenta w danej dziedzinie. Przynajmniej w takim zakresie, który byłby wymagany do wykonywania zawodu związanego z kierunkiem studiów. Dlatego dyplom nie wystarcza, aby zwrócić na siebie uwagę pracodawców. Co innego certyfikat.

Aby taki dokument uzyskać, trzeba wykazać się zaangażowaniem i autentycznymi umiejętnościami. Dlatego pracodawcy łaskawszym okiem spoglądają na kandydatów, którzy mają za sobą dodatkowe kursy i szkolenia. To niewątpliwy atut, który może wiele ułatwić. Certyfikaty umożliwiają na przykład objęcie wyższego stanowiska, zmianę zawodu na taki, który w większym stopniu będzie odpowiadał Twoim aspiracjom i zainteresowaniom.

 

O jakie certyfikaty warto się ubiegać?

Są różne rodzaje certyfikatów. Spośród nich da się wyróżnić trzy szczególnie cenione przez pracodawców:

  • certyfikaty potwierdzające znajomość języków obcych,

  • certyfikaty branżowe, potwierdzające określone kompetencje,

  • uprawnienia, które pozwalają na wykonywanie określonych czynności regulowanych ustawą lub innymi przepisami.

Należy jednak podkreślić, że nie każda instytucja oferująca szkolenia cieszy się prestiżem. Dlatego zanim zdecydujesz się poświęcić czas na szkolenia i kursy, zorientuj się najpierw, na ile dana instytucja jest ceniona w branży i czy Twoi potencjalni pracodawcy będą zainteresowani certyfikatem, o który się ubiegasz.

 

Podsumowując, certyfikaty uzyskane od prestiżowych instytucji jak najbardziej mają znaczenie i są uwzględniane przez pracodawców w procesie rekrutacyjnym. Dlatego warto wciąż się szkolić i dokształcać. Wyższe kompetencje zawodowe to bardziej satysfakcjonująca i lepiej płatna praca.

 

Google+

Komentarze