Języki obce w pracy – liczy się tylko angielski?

Języki obce w pracy – liczy się tylko angielski?

Wszyscy doskonale wiemy, że nauka języków obcych przydaje się zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym. Z całą pewnością warto znać angielski. Czy powinniśmy inwestować w kolejne kursy językowe? Przekonajmy się!

Po angielsku “dogadasz się” praktycznie wszędzie

Angielski jest językiem uniwersalnym, używanym aż w 52 krajach. Co więcej, nawet jeśli nie jest oficjalnym językiem urzędowym, w większości krajów nie mamy problemu by za jego pomocą porozumieć się na lotnisku, w urzędzie czy u lekarza. Dlatego coraz częściej pojawiają się głosy, że nauka innych języków, takich jak np. język niemiecki jest stratą czasu i energii.

 

Dlaczego warto uczyć się innych języków?

Przede wszystkim mogą nam się przydać na gruncie zawodowym. Wielu pracodawców stawia bowiem na pracowników, którzy posiadają liczne kompetencje oraz chętnie się rozwijają. Co więcej, wzmożone kontakty zagraniczne, jakie prowadzi obecnie większość firm sprawiają, że pracownicy znający języki obce są na wagę złota. Dlaczego?

Posłużmy się przykładem. Firma, w której pracujesz nawiązuje kontakt z hiszpańskim klientem. Oczywiście, możecie rozmawiać z nim po angielsku, ale szanse, że klient zdecyduje się na współpracę są znacznie większe, gdy zostanie miło zaskoczony rozmowami prowadzonymi “w jego” języku.

 

Korzystniej biegle władać jednym językiem?

Nauka języków obcych często wygląda tak, że uczymy się tylko podstaw. Dzięki czemu, co prawda potrafimy przedstawić się czy zapytać o drogę, ale nie znamy danego języka na tyle dobrze, by móc porozumiewać się swobodnie. Wiele osób uważa, że czas poświęcony na różne kursy językowe, lepiej spożytkować na opanowanie angielskiego w stopniu zaawansowanym.

 

Języki obce a podróże i pasja

Jeśli przebywamy za granicą i przynajmniej próbujemy porozumieć się z mieszkańcami w ich języku, to zazwyczaj dzięki temu jesteśmy przyjaźniej odbierani. Jest to kolejny argument przemawiający za tym, by mimo wszystko nie rezygnować z nauki języka innego niż angielski.

Poza tym ktoś, kto interesuje się kulturą wschodu może zgłębić ją znacznie bardziej, jeżeli zdecyduje się na naukę jednego z azjatyckich języków. Poznanie języka pozwala nam bowiem bardziej identyfikować się z daną kulturą, daje nam również dostęp do literatury, która nie zawsze jest tłumaczona na polski lub angielski.

 

Podsumowując, trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie czy warto uczyć się innych języków, czy też lepiej poprzestać jedynie na znajomości angielskiego. Wiele zależy bowiem od nas samych - od naszych zdolności językowych, umiejętności, stylu życia, pasji czy wykonywanego zawodu. Niemniej jednak, jeśli lubisz uczyć się języków obcych i widzisz, że ich znajomość może ci się przydać - nie warto rezygnować.

 

Google+

Komentarze