Szkolenia zawodowe - czy warto?

Szkolenia zawodowe - czy warto?

Świat się zmienia, a wraz z nim rynek pracy. Od kilku lat widoczny jest brak fachowców. Przyczyniło się do tego przekonanie, że tylko po studiach można zdobyć dobrą pracę i satysfakcjonujące zarobki.

Przez kilka lat młodzi ludzie szli na studia, które często nawet ich nie interesowały, tylko po to, by uzyskać wyższe wykształcenie. Po studiach często okazywało się, że rynek pracy jest przesycony osobami z danym wykształceniem i pojawiał się problem.
Od około 2 lat zmieniło się jednak myślenie młodych ludzi i znacznie częściej wybierają oni kierunki techniczne studiów, technika czy szkoły zawodowe, kształcą się na specjalistów z fachem w ręku.

 

Doskonalenie zawodowe kluczem do sukcesu

Źle wybrany kierunek studiów czy szkoły wyższej nie oznacza, że musisz pracować w zawodzie, który Cię nie interesuje. Rynek oferuje wiele miejsc, w których możesz zdobyć różnorodne uprawnienia specjalistyczne. Co ważne, w takich miejscach zdobędziesz praktyczną wiedzę, która pozwoli Ci poznać fach od prawdziwej strony.
Szkoły i uczelnie zazwyczaj uczą bardzo teoretycznie, przez co absolwenci po zatrudnieniu muszą wszystkiego uczyć się od nowa. Centa szkoleń zawodowych mają za zadanie w szybki sposób przygotować specjalistę, który jest w stanie pracować od zaraz.

 

Jak patrzą na to pracodawcy?

Przez lata uważano, że umiejętności zdobyte na kursie są mniej wartościowe od studiów. Aktualnie pracodawcy i rekruterzy twierdzą, że różnica jest znikoma. Oczywiście wiele też zależy od tego, jakim typem człowieka jesteśmy i czy potrafimy przedstawić nasze atuty na rozmowie kwalifikacyjnej.
Już sam fakt, że taka osoba poświęciła czas i pieniądze na zdobycie nowych umiejętności, to znak, że jest to osoba zaradna i chce się uczyć. Kursy dają przygotowanie praktyczne i umożliwiają rozpoczęcie pracy od zaraz. Studia to przede wszystkim setki regułek i definicji do wyuczenia, których po kilku miesiącach i tak nikt już nie pamięta.

 

Jak wyglądają kursy?

W zależności od rodzaju, kursy trwają od kilku do kilkunastu dni. Wszystko zależy od Ośrodka Szkoleniowego. Cena zależna jest od rodzaju kursu i jego długości. Każde szkolenie zakończone jest państwowym egzaminem potwierdzającym umiejętności.
Kurs na obsługę obrabiarki cnc, kurs na zwyżki, wózki widłowe, kurs sep to tylko wybrane kierunki, po których praca jest niemal gwarantowana.

Na jakie kursy jest najwięcej chętnych?                            

SEP to aktualnie jedno z najczęściej zdobywanych uprawnień. Dzięki niemu możliwe jest operowanie przy prądzie do określonego natężenia. Uprawnienia są wydawane na podstawie zdobytych kwalifikacji oraz egzaminu. Jedną z podstawowych umiejętności potrzebnych do zdobycia uprawnień SEP jest umiejętność projektowania i montowania instalacji, jak również  ich odpowiednie zabezpieczenie przed przeciążeniami. Jest duże zapotrzebowanie na tego typu specjalistów.

Szkolenie i dokształcanie na pewno nam się opłaci. Jeśli tylko mamy możliwość, aby zdobyć nowe uprawnienia, zróbmy to! Nie tylko kiedy szukamy nowej pracy, ale również wtedy, gdy staramy się o awans lub podwyżkę.

Google+

Komentarze