Zawód: księgowy

Zawód: księgowy

Każda firma, nawet bardzo mała, potrzebuje osoby zajmującej się księgowością. Dlatego też, zawód ten cieszy się niesłabnącą popularnością i często znaleźć można ogłoszenia pracodawców poszukujących księgowych. Ale czym tak naprawdę zajmuje się taka osoba i jak stać się księgowym?

Osoba pracująca na stanowisku księgowego zajmuje się przede wszystkim prowadzeniem ksiąg rachunkowych. Musi ona przechowywać wszystkie niezbędne do tego dokumenty, takie jak na przykład faktury, wprowadzać związane z nimi dane do specjalistycznych programów, ale także umieć je analizować. Odpowiednie przeanalizowanie takich danych jest bowiem często ważne dla funkcjonowania i rozwoju firmy. Do obowiązków księgowego należy także troszczenie się o to, aby wszystkie wymagane dokumenty zostały dostarczone do urzędu skarbowego.

W związku z tym, że zakres obowiązków księgowego jest dość szeroki, osoba pracująca na takim stanowisku powinna być przede wszystkim skrupulatna, sumienna i dobrze zorganizowana. Poza tym, aby zajmować się księgowością, musimy skończył studia wyższe. Ich kierunek nie jest określony przez żadne przepisy, ale najlepiej, gdy jest to ekonomia czy pokrewne specjalizacje. Ważne jest także, aby posiadać stosowną wiedzę z zakresu rachunkowości oraz prawa podatkowego. Odpowiednie kwalifikacje można także zdobyć na studiach podyplomowych i specjalnych kursach. Nawet, jeśli już pracujemy jako księgowi, nieustannie musimy uzupełniać swoje wiadomości, z uwagi na zmieniające się przepisy.

Warto także zaznaczyć, że księgowi nie muszą pracować na etacie w konkretnej firmie, ale mogą również założyć własne biuro rachunkowe, obsługując mniejsze przedsiębiorstwa.

Google+

Komentarze