Praca przy zbrojeniach budowlanych - na czym polega, jak wysokie są zarobki?

Praca przy zbrojeniach budowlanych - na czym polega, jak wysokie są zarobki?

Betoniarz-zbrojarz to trudny zawód, który wymaga od pracownika szeregu kwalifikacji. Praca przy zbrojeniach budowlanych to bardzo absorbujące zajęcie, często w różnych warunkach atmosferycznych, niekiedy wymagające opuszczenia stałego miejsca zamieszkania. Poniżej opisujemy szczegóły tego zawodu.

Czym zajmuje się zbrojarz?

Betoniarz-zbrojarz zajmuje się tworzeniem i montowaniem stali zbrojeniowej. Są to specjalne szkielety konstrukcji żelbetonowych. Betoniarz wykonuje także części, z których tworzy się zbrojenia. Wykonywane zbrojenia odtwarza na podstawie rysunków technicznych. Bardzo często musi wykonywać także różnego rodzaju pomiary na budowie oraz układać mieszanki betonowe. Taka osoba powinna biegle posługiwać się betonem i stalą, ponieważ zbrojarz dobiera odpowiedni gatunek metalu do potrzeb budowy, przycina go i wygina w odpowiedni kształt. Koordynuje także zalanie zbrojenia betonem i proces jego schnięcia.

 

Kwalifikacje

Osoba pracująca przy zbrojeniach budowlanych powinna mieć wykształcenie o profilu budowlanym, znać zasady rysunku technicznego, mieć wyobraźnię przestrzenną i zdolności manualne. Wszystkie te cechy pozwolą precyzyjnie wykonywać ten zawód. Z uwagi na pracę w terenie zbrojarz powinien cechować się także dobrą kondycją fizyczną i idealnym stanem zdrowia, który jest często sprawdzany. Bardzo prawdopodobne, że będzie on wysyłany na budowy w różne miejsca, w tym za granicę – warto więc w zasobie swoich umiejętności mieć znajomość języka obcego, na przykład niemieckiego lub angielskiego, co ewidentnie wyróżni nas na rynku pracy.

 

Stan zdrowia

Z uwagi na pracę w trudnych warunkach oprócz dobrej kondycji istotny jest stan zdrowia. Dlatego betoniarz powinien mieć dobry wzrok i słuch oraz prawidłową koordynację ruchową i wzrokowo-słuchową. Łatwo więc wywnioskować, że przeciwwskazaniami do tego zawodu będą wszystkie choroby przewlekłe, wady wzroku, choroby krążenia, padaczka czy choroby skóry oraz alergia.

 

Ile może zarobić?

Pracownik zbrojeń budowlanych zarabia średnią krajową pensję. Dodatkowe premie zależą od trudnych warunków (na przykład pracy pod ziemią, na wysokościach i w dużym hałasie). Pensja zależy oczywiście od firmy, w jakiej pracujemy; czy wykonujemy swoje obowiązki tylko w hali, wytwarzając części zbrojeń, czy również na otwartych budowach budynków, mostów i dróg.

 

Jakie świadczenia otrzymamy?

Pracując przy zbrojeniach budowlanych, w szczególności w dużych firmach, możemy liczyć na dobrą opiekę socjalną. W szczególności na pakiet opieki zdrowotnej w prywatnych placówkach medycznych, karnet na zajęcia rekreacyjno-sportowe czy ubezpieczenie na życie. Jeżeli pracujemy poza miejscem zamieszkania, pracodawca zapewni nam mieszkanie i transport. Na wyższych stanowiskach dostaniemy także własny samochód służbowy i telefon.

Oferty pracy dla zbrojarzy znajdziesz na praca.money.pl.

Google+

Komentarze