Kiedy powinieneś zmienić pracę?

Kiedy powinieneś zmienić pracę?

Powodów do zmiany pracy może być całe mnóstwo. Są wśród nich ważne i błahe. Rozważanie argumentów za i przeciw jest w takiej sytuacji najlepszym wyjściem. Niekiedy warunki pracy są tak koszmarne, że nie sposób przejść obok nich obojętnie. Zaczyna się wtedy myśleć o zmianie zatrudnienia.

Nie czujesz się spełniony

Wykonujesz swoją pracę machinalnie, nie wkładasz w nią serca i nie poświęcasz jej niepodzielnej uwagi – wcale nie dlatego, że jesteś leniwy, ale dlatego, że twoje zajęcie jest mało absorbujące. Odnosisz wrażenie, że zamiast się rozwijać, cofasz się lub stoisz w miejscu. Od dawna nie próbujesz rozwijać skrzydeł, bo nie chcesz, żeby ktoś znowu je podciął.

Brak możliwości spełnienia w pracy to jeden z najczęstszych powodów jej porzucania. Kariera zawodowa w znaczny sposób determinuje bowiem twoją samoocenę. Jeśli twoje poczucie własnej wartości jest niepokojąco niskie, może to właśnie praca jest za to odpowiedzialna.

 

Wzywa cię coś innego

Rutynowo sprawdzasz oferty pracy w Krakowie i dostrzegasz całe mnóstwo ogłoszeń, które przykuwają twoje oko i zatrzymują cię na chwilę. Już prawie widzisz siebie na danym stanowisku, wyobrażasz sobie swoje nowe zajęcie, a do głowy przychodzą ci kolejne pomysły, które chciałbyś wprowadzić w życie – jeśli znalazłbyś się na tym stanowisku.

Takie myśli często nawiedzają osoby, które nie do końca są zadowolone ze swojego aktualnego zawodu, ale nie myślą o tym na co dzień. Zwyczajnie nie zdają sobie sprawy z tego, ze w głębi duszy gra im coś innego. W takiej sytuacji najważniejszym krokiem jest uświadomienie sobie tego, że być może gdzieś tam czeka lepsza opcja. Trzeba tylko zdobyć się na odwagę i podjąć ryzyko.

 

Nie umiesz się odnaleźć

Pracujesz w jednym miejscu od dłuższego czasu, ale wciąż nie potrafisz odnaleźć się w grupie swoich współpracowników. Niewiele o sobie wiecie, bo przecież rzadko rozmawiacie. Najlepiej czujesz się wtedy, kiedy większość z nich wychodzi z biura. Od czasu do czasu przysłuchujesz się rozmowom swoich kolegów i stwierdzasz, że są nie z tego świata.

Jeśli często ogarnia cię takie uczucie, prawdopodobnie potrzebujesz zmiany środowiska. Spędzasz w pracy znaczną część dnia, jesteś w stałym kontakcie ze współpracownikami. Wasze relacje powinny być zdrowe, inaczej będziesz miał poczucie stłamszenia, które odbije się nie tylko na twojej pracy, ale również na ogólnym samopoczuciu i życiu osobistym.

 

Nie widzisz w tym przyszłości

Pracujesz w miejscu, które jeszcze kilka lat temu było na topie, ale z biegiem czasu straciło znaczenie. Wydaje ci się, że lata świetności tego biznesu minęły bezpowrotnie, a zarząd nie robi nic w celu ich przywrócenia. Trudna sytuacja rynkowa nie poprawia sytuacji tego przedsiębiorstwa. Słowem – nie ma co liczyć na poprawę.

Ucieczka z tonącego okrętu nie jest objawem tchórzostwa. Trzeba wykazać się nie lada odwagą, by przyznać przed samym sobą, że droga, którą się podąża, jest drogą donikąd. Po przeanalizowaniu wszystkich faktów i stwierdzeniu, że firma, dla której pracujesz, nie ma właściwie przyszłości, trzeba zadbać o samego siebie i poszukać perspektyw w innym miejscu.

Google+

Komentarze