Jak przygotować CV do pracy w opiece?

Jak przygotować CV do pracy w opiece?

Jeśli chciałabyś podjąć pracę na stanowisku opiekunki osób starszych w Niemczech, potrzebne ci będzie odpowiednio przygotowane CV. Taki dokument zwiększa szanse na zatrudnienie. Jakich błędów unikać, przygotowując go? Na których elementach skupić szczególną uwagę?

Uwzględnij informacje o doświadczeniu

Praca dla opiekunki w Niemczech jest bardzo odpowiedzialnym zajęciem. Właśnie dlatego jednym z elementów, których nie powinno zabraknąć w twoim CV, jest informacja o posiadanym doświadczeniu.

Pamiętaj o odwróconej chronologii – na pierwszym miejscu umieść informacje o swoich najbardziej aktualnych doświadczeniach zawodowych, a dopiero później wymień te zawody, którymi parałaś się dawniej. Dlaczego tak? Otóż zwiększa to twoje szanse w procesie rekrutacyjnym. Kiedy osoba odpowiedzialna za rekrutację przegląda otrzymane dokumenty, najbardziej interesuje ją to, gdzie pracowałaś w ostatnim czasie, nieco mniej natomiast to, co robiłaś, powiedzmy, 10 lat temu.

Kolejna sprawa, o której powinnaś pamiętać, przygotowując CV, to umieszczenie przy nazwie pełnionego stanowiska opisu swoich obowiązków zawodowych. Te informacje pozwolą rekruterowi dokładnie zapoznać się z twoimi umiejętnościami.

Musisz pamiętać, że nawet jeśli do tej pory nie pracowałaś zawodowo jako opiekunka osoby starszej (w Niemczech czy gdziekolwiek indziej), wcale nie oznacza to, że nie masz doświadczenia. Jeśli np. opiekowałaś się członkiem swojej rodziny, również możesz wpisać to do CV. Obecnie w Polsce praca w opiece nad osobą starszą w domu jest traktowana jak każda inna praca na etacie.

 

Uwzględnij informacje o znajomości języka niemieckiego

Drugim elementem – obok doświadczenia zawodowego – na którym powinnaś się skupić, przygotowując CV, są umiejętności językowe. Praca za granicą jest o tyle trudniejsza od pracy w Polsce, że oprócz kwalifikacji zawodowych potrzebna jest jeszcze znajomość języka obcego. Jeśli nie znasz niemieckiego chociażby w stopniu komunikatywnym, nie martw się. Wiele agencji pośrednictwa pracy organizuje specjalne kursy językowe dla kandydatów do pracy.

Ważne jest to, abyś w CV pisała prawdę – jeśli bowiem podkoloryzujesz niektóre kwestie, najprawdopodobniej szybko wyjdzie to na jaw, a jeśli nawet uda ci się przejść pozytywnie proces rekrutacji, możesz napotkać duże trudności po podjęciu pracy.

 

Postaw na prostotę i przejrzystość

Przygotowując CV, zawsze powinnaś pamiętać o estetyce. Najważniejsze, aby dokument był czytelny i uporządkowany. Postaw na prostotę: biała kartka A4, czarny druk, zdjęcie legitymacyjne, jasny podział na kategorie. Postaraj się umieścić wszystkie informacje na jednej stronie, ponieważ przesłany przez ciebie dokument zostanie najprawdopodobniej wydrukowany, a osoba odpowiedzialna za rekrutację nie będzie miała zbyt wiele czasu na jego przejrzenie.

 

Powodzenia!

Jeśli podczas tworzenia swojego CV weźmiesz pod uwagę zamieszczone wyżej wskazówki, będziesz miała większe szanse na powodzenie. Pamiętaj: jeśli jesteś zainteresowana pracą na stanowisku opiekunki w Niemczech, uwzględnienie powyższych rad na pewno przyniesie ci wymierną korzyść.

Autor: carework.pl

Google+

Komentarze