Praca w Niemczech: zatrudnienie czy własna działalność gospodarcza?

Praca w Niemczech: zatrudnienie czy własna działalność gospodarcza?

Zastanawiasz się nad wyjazdem do Niemiec? Nie wiesz, czy bardziej opłaca się szukać pracy na miejscu, czy otworzyć własną firmę? Sprawdź, co musisz wiedzieć w obu przypadkach!

Pracownicy w Niemczech poszukiwani są głównie w branży gastronomii, hotelarstwa, inżynierii, informatyki oraz opieki nad chorymi. Szansę na znalezienie pracy mają osoby z odpowiednimi kwalifikacjami. Aktualną listę najbardziej poszukiwanych zawodów, opracowywaną pod koniec każdego miesiąca, można znaleźć na stronie niemieckiego urzędu pracy, pod hasłem „TOP TEN der gemeldeten Stellen nach Branchen und Berufen”. Szukanie pracy można zacząć już z Polski, korzystając z niemieckich portali ogłoszeniowych bądź usług pośrednika. Sam dojazd na rozmowę kwalifikacyjną nie powinien być problemem: busy do Niemiec kursują obecnie z większości polskich miast. Niemieckie prawo gwarantuje zatrudnienie na umowę o pracę, wykonywaną w pełnym wymiarze godzin (zwykle ok. 39 tygodniowo) lub w formie tzw. minijob, czyli 15 godzin. Każda z tych opcji gwarantuje prawo do urlopu i zasiłku chorobowego, jednak ta druga nie obejmuje opieki medycznej. Po 6 godzinach pracy pracownikowi przysługuje do 30 minut przerwy, zaś za pracę w nadgodzinach otrzymuje się dodatek w wysokości od 25 do 75% stawki podstawowej. Średnie wynagrodzenie wynosi obecnie 345 euro miesięcznie, zaś typowa stawka godzinowa to ok. 5-6 euro.

Założenie własnej działalności na terenie Niemiec jest oczywiście możliwe i gwarantowane prawnie. Przed decyzją o podjęciu tej formy zatrudnienia warto pamiętać jednak o kilku wymogach. Prowadzenie firmy dla pewnego rodzaju działalności wiąże się z koniecznością uzyskania koncesji lub karty rzemieślniczej. Koszty obsługi prawnej są dość wysokie, a bez znajomości prawa czy obowiązków płatniczych zatrudnienie księgowego jest konieczne. Duże są również stawki ubezpieczenia społecznego, które jest obecnie obowiązkowe dla wszystkich przedsiębiorców. Trzeba liczyć się oczywiście ze sporą rynkową konkurencją, odpowiedzialnością gwarancyjną za wykonane produkty lub usługi, a także znajomością języka, bez której trudno będzie załatwić wszelkie formalności. Przed decyzją o założeniu działalności gospodarczej warto sprawdzić, ile podobnych firm funkcjonuje w najbliższej okolicy.

Google+

Komentarze