Praca sezonowa w Niemczech: co warto wiedzieć?

Praca sezonowa w Niemczech: co warto wiedzieć?

Niemcy są krajem najczęściej wybieranym przez Polaków w celach zarobkowych. Na popularnych serwisach pracy średnio co trzecie ogłoszenie dotyczy zatrudnienia na terenie naszych zachodnich sąsiadów. Co trzeba wiedzieć, decydując się na pracę sezonową w Niemczech?

Przede wszystkim warto pamiętać, że z racji prawa do swobodnego przepływu na terenie Unii Europejskiej Polakom pracującym w Niemczech przysługują takie same prawa, ja rodowitym mieszkańcom tego państwa. Obowiązującą formą zatrudnienia jest umowa o pracę, która w czasie pierwszego miesiąca może mieć formę ustną. Czas pracy zgodnie z niemieckim prawem wynosi do 39 godzin tygodniowo, czyli ok. 6-8 godzin dziennie (za nadgodziny obowiązuje dodatkowe wynagrodzenie).

Często wybieranym trybem jest tzw. minijob, czyli praca w niepełnym wymiarze, przewidująca maksymalnie 15 godzin w tygodniu. Ta forma cieszy się dużą popularnością zwłaszcza w sektorze usług i gastronomii. Jej zaletą są elastyczne godziny pracy, brak podatków i składek na ubezpieczenie społeczne oraz wciąż obowiązujące prawo do urlopu czy zasiłku chorobowego. Wadę stanowi zarobek ograniczony do 450 euro miesięcznie oraz brak opieki zdrowotnej.

Praca sezonowa w Niemczech dotyczy głównie takich dziedzin, jak rolnictwo, leśnictwo, sadownictwo, przetwórstwo warzyw i owoców, hotelarstwo oraz gastronomia. Najbardziej intensywnym okresem zatrudniania pracowników w rolnictwie jest wiosna, kiedy zaczyna się sezon ogórkowy, szparagowy i truskawkowy. W czasie letnich miesięcy dużą popularnością cieszą się branże usługowe, związane z turystyką. Stawki za pracę sezonową są zróżnicowane, ale zwykle wahają się w granicach 5-6 euro za godzinę. Pracodawca ma obowiązek ubezpieczyć pracownika od wypadków na okres zatrudnienia.

Ofert pracy najlepiej szukać przez Internet oraz przy pomocy agencji pośrednictwa. Ze względu na dużą popularność tego kierunku firmy przewozowe organizują przewozy do Niemiec z różnych części Polski – do popularnych okolic, będących miejscem zatrudnienia, bez trudu dostaniemy się pociągiem lub busem. Warto sprawdzić chociażby przewozy do Niemiec Pomorskie, realizowane m.in. do Berlina, Hamburga, Bremen, Hanover, Munich, Franfurtu i kilku innych miast. Wszystkie szczegóły można znaleźć na stronie: http://beatabus.pl/przewoz-osob-do-niemiec/.

Google+

Komentarze