Własna firma zamiast etatu - czy warto skorzystać z tej opcji?

Własna firma zamiast etatu - czy warto skorzystać z tej opcji?

Własna działalność gospodarcza to marzenie wielu osób, zwłaszcza tych, które mają już dosyć pracy na etacie za najniższą krajową.

Wybór formy zatrudnienia bywa często ograniczony, gdyż niektórzy pracodawcy proponują tylko pracę na etacie, inni z kolei umowy cywilnoprawne, jeszcze zaś inni są zainteresowani jedynie współpracą z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą. Ostatnia opcja wiąże się z możliwością skorzystania z wielu przywilejów i sporego zysku. Czy rzeczywiście warto przejść na samozatrudnienie?

 

Własna firma zamiast etatu – czy to się opłaca?

Ogromną zaletą posiadania własnej firmy jest możliwość wykazania wyższych kosztów uzyskania przychodu, co pozwala na obniżenie podstawy opodatkowania. Chodzi tutaj o wszelkie koszty związane z prowadzoną działalnością, a więc koszty eksploatacji samochodu, zakupu sprzętu i urządzeń, koszty rozmów telefonicznych czy zakupu oprogramowania do komputera, księgowość, meble biurowe, środki czystości, czynsz.

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wiąże się z niższymi składkami ZUS i umożliwia większe zarobki. Im wyższa będzie kwota zarobkowa, tym na większe korzyści można liczyć z przejścia na działalność gospodarczą. Oznacza to więc także, że przy niższym wynagrodzeniu miesięcznym tego typu rozwiązanie nie będzie już tak bardzo opłacalne. Każdy jednak może liczyć przez dwa pierwsze lata na możliwość opłacania jedynie preferencyjnych składek ZUS. Zaleca się więc przechodzenie na samozatrudnienie w przypadku zarobków wynoszących co najmniej 5000 złotych miesięcznie.

 

Wirtualne biuro – czy to ma sens?

Okazuje się, że obecnie biuro nie musi wcale mieścić się w jakimś konkretnym, fizycznym miejscu. To ciekawe novum zawdzięczamy tzw. biurom wirtualnym, oferującym outsourcing obsługi biurowej. Pozwala ono zaoszczędzić na wynajmie tradycyjnego biura, jest doskonałą alternatywą dla osób niemogących zarejestrować swojej działalności na adres zamieszkania; umożliwia również pozyskanie dla swojej oferty szerokiego grona odbiorców. Biuro wirtualne przyczynia się również do zbudowania pozytywnego wizerunku firmy już na samym początku jej działalności.

Więcej informacji: pointoffice.pl    

Google+

Komentarze