Prawo jazdy i własny samochód - jak mogą nam pomóc w znalezieniu pracy?

Prawo jazdy i własny samochód - jak mogą nam pomóc w znalezieniu pracy?

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie życie bez samochodu. Coraz częściej posiadanie prawa jazdy staje się jednym z podstawowych wymogów, jakie pracodawcy stawiają swoim potencjalnym pracownikom.

Jak samochód przydaje się w poszukiwaniu pracy?

Truizmem będzie stwierdzenie, że własny samochód pozwala na szybsze przemieszczanie się z miejsca na miejsce. Jest to jednak bardzo ważne, gdy mieszka się w mniejszej miejscowości, a potencjalne miejsca pracy są od niej znacznie oddalone. Mając własny samochód można w krótkim czasie roznieść CV do wielu firm, a jeśli jest taka potrzeba, to stawić się na więcej niż jednej rozmowie kwalifikacyjnej w ciągu dnia. Oczywiście jest to możliwe jedynie, kiedy samochód jest sprawny i właściciel o niego dba, pamiętając, by przeglądy były regularnie robione, a konserwacja podwozia dobrze wykonana. Własny samochód to także komfort podróży i możliwość lepszego przygotowania się do rozmowy. Często pierwsze wrażenie, jakie robi się na rekruterze, jest kluczowe. Podróż zatłoczonym autobusem w upalny dzień może skutecznie popsuć elegancką kreację, rozmyć makijaż czy sprawić, że kandydat nie będzie wyglądał świeżo – jadąc własnym samochodem, unika się nieprzyjemnych sytuacji. Co więcej, można zabrać ze sobą nawet podręczny zestaw do odświeżenia się tuż przed rozmową.

 

Dlaczego pracownik z prawem jazdy ma większą wartość?

Jest wiele zawodów, w których prawo jazdy jest niezbędne, choć teoretycznie nie wiążą się z pracą jako zawodowy kierowca. Przedstawiciel handlowy to najlepszy przykład stanowiska, które jest nierozerwalnie związane z częstymi podróżami służbowymi. Nie odbywa się ich za pomocą komunikacji publicznej, a zazwyczaj dostaje się służbowy samochód, o który zresztą często trzeba też dbać, zgłaszając wszelkie usterki i nie dopuszczać, by takie kwestie jak konserwacja podwozia czy klimatyzacji nie były zaniedbanie. W niektórych zawodach chodzi nie tylko o sam stan techniczny pojazdu, ale także o to, jakie wrażenie robi na kliencie. Z pewnością ubłocony samochód służbowy z widocznymi logotypami marki, z którego się w dodatku dymi i zostawia tłuste ślady oleju na parkingu, nie wzbudzi zaufania do firmy.

Stanowiska specjalistów ds. rekrutacji czy organizacji różnego rodzaju imprez także zwykle wymagają prawa jazdy, ponieważ dzięki niemu praca jest z reguły bardziej efektywna. Może to nie być oczywiste, ale jest wskazane, by prawo jazdy mieli także pracownicy socjalni czy asystenci rodziny, których zadaniem jest utrzymywanie ciągłego kontaktu ze swoimi podopiecznymi czy klientami. To pozwala na zaoszczędzenie czasu, który można wykorzystać w inny sposób niż czekając na autobus.

 

Czasami ważne jest też posiadanie samochodu

Niestety nie każda firma oferuje służbowe auto. Zazwyczaj jednak, gdy mamy udać się gdzieś prywatnym samochodem, firma zwraca koszty za zużyte paliwo i dolicza koszt eksploatacji. Czasami zachodzi potrzeba, by szybko wysłać list priorytetowy lub złożyć na czas dokumenty np. do przetargu. Komunikacja firmy ze światem jeszcze nie może opierać się tylko na internecie i telefonie. To szczególnie ważne, gdy miejsce pracy znajduje się albo na obrzeżach miasta, albo w mniejszej miejscowości, z której trudno jest dostać się do ważnych z punktu widzenia firmy miejsc – poczty, urzędów czy partnerów. Niekiedy może też pojawić się potrzeba, by odebrać z dworca gościa, np. partnera firmy, który przyjeżdża w celu podpisania umowy. Trzeba jednak zawsze pamiętać o tym, by samochód prezentował się godnie.

Google+

Komentarze