Księgowa - co powinieneś wiedzieć o tym zawodzie?

Księgowa - co powinieneś wiedzieć o tym zawodzie?

Praca księgowej dla wielu osób wydaje się dobrym pomysłem na udaną karierę zawodową. Zanim jednak podejmiemy decyzję, że właśnie tym chcemy się zajmować, warto dowiedzieć się, jak naprawdę wygląda zawód księgowej.

Zawód księgowej wiąże się z ogromną odpowiedzialnością i posiadaniem dużej wiedzy. Każdy popełniony błąd, nawet najmniejszy, może mieć poważne konsekwencje dla działania firmy. Od osób, które przyjmowane są na tego typu stanowisko, wymaga się, by miały one wykształcenie wyższe. W 2013 roku nastąpiła deregulacja zawodu księgowej, w związku z czym nie ma konkretnych wymagań co do kierunku studiów, które księgowa ukończyć powinna, jednak najlepszym rozwiązaniem jest wybieranie kierunków ekonomicznych lub związanych z zarządzaniem i marketingiem.

Podstawowe obowiązki księgowej

Księgowa może zostać zatrudniona w przedsiębiorstwie i zajmować się sprawami administracyjnymi jednej firmy lub w biurze rachunkowym i wówczas zajmować się kilkoma firmami naraz. Osoba zatrudniona w jednej firmie zajmuje się przede wszystkim zarządzaniem finansami oraz pośredniczy pomiędzy firmą a bankami i urzędami. Księgowa, która pracuje w biurze rachunkowym opiekuje się kilkoma klientami bądź też przyjmuje pojedyncze zlecenia, takie jak obliczenie składek, wypełnianie deklaracji podatkowych lub przygotowanie analizy finansowej. Księgowa, która ma własne biuro księgowe, powinna mieć także dobry program do wystawiania faktur.

Każda księgowa zobowiązana jest przede wszystkim do dotrzymywania terminów. Osoba, która pracuje w firmie, codziennie, pod koniec dnia musi zaksięgować wszystkie dokumenty sprzedaży i dokumentów pocztowych. Każdego 10-tego dnia miesiąca musi pamiętać o tym, by zapłacić składkę ZUS. Do 20-tego dnia miesiąca zapłacony musi być podatek za poprzedni miesiąc – należy więc sprawdzić i uporządkować wszystkie dokumenty. Na koniec każdego roku lub na początku nowego składana jest deklaracja roczna PIT36, a także deklaracja PIT4 za pracowników.

Największą zaletą pracy w księgowości są dobre zarobki. Zależą one od wielu czynników, ale przeciętne wynagrodzenie to 4 168 zł.

Google+

Komentarze