Czy warto podejmować bezpłatny staż?

Czy warto podejmować bezpłatny staż?

Coraz częściej osoby tuż po studiach nie są w stanie znaleźć zatrudnienia, a zwykle podawanym przez pracodawcę powodem jest brak doświadczenia. Czy warto zatem zacząć od bezpłatnego stażu?

Zarówno zwolenników, jak i przeciwników takiego rozwiązania jest bardzo dużo, bo jak w każdym innym przypadku, istnieje sporo zalet i wad pracy za darmo. Oczywiście najważniejszym argumentem „za” jest zdobycie jakże poszukiwanego przez pracodawców doświadczenia w zawodzie. Co prawda w tym czasie nie otrzymujemy wynagrodzenia, ale za to możemy zaznajomić się z realiami pracy w danym zawodzie i podglądać pracę starszych kolegów. Jeśli pracodawca da nam taką możliwość, będziemy mieli również własne obowiązki, a dzięki temu staniemy się samodzielni.

I właśnie tutaj niejednokrotnie pojawia się to bardzo ważne słowo jakim jest „jeśli”. Wiele osób nie wspomina bowiem takich stażów pozytywnie, a to ze względu na fakt, iż ich jedynym obowiązkiem było stereotypowe parzenie kawy czy przenoszenie dokumentów z jednego biurka na drugie. Niestety bowiem wciąż wielu pracodawców traktuje stażystów jak bezpłatną siłę roboczą, a nie jak osoby, które w przyszłości mogą zasilić szeregi ich firmy. Dlatego też, zanim zdecydujemy się na podjęcie bezpłatnego stażu w konkretnym miejscu, warto wcześniej zasięgnąć opinii na temat warunków, jakie tam panują. Jeśli tylko mamy taką możliwość, powinniśmy porozmawiać z osobami tam pracującymi, które najlepiej doradzą nam, czy czas spędzony w tej firmie nie będzie czasem zmarnowanym.

Google+

Komentarze