Jak zostać stewardessą? Plusy i minusy pracy w przestworzach

Jak zostać stewardessą? Plusy i minusy pracy w przestworzach

Zawód stewardessy czy stewarda jest traktowany dość stereotypowo. Kojarzy się z prestiżem, wysokimi zarobkami i podróżami w różne zakątki świata. Wiele dziewczyn marzy o tej pracy już w bardzo młodym wieku. Ale praca stewardessy, choć ciekawa, jest też wyjątkowo odpowiedzialna, a niekiedy trudna.

Obowiązki podniebnej kelnerki

Pasażerowie widzą w stewardessach głównie osoby, które mają dbać o ich dobre samopoczucie podczas lotu samolotem. Utożsamiają ich pracę z podawaniem posiłków oraz demonstrowaniem procedury postępowania awaryjnego. A zatem zawód ten uchodzi, z jednej strony, za nietypowy i prestiżowy, dający duże możliwości poznawania świata i ludzi, a z drugiej strony, wydaje się, że wykonywanie go to bułka z masłem. Wrażenie to, skądinąd dość mylne, wynika z tego, że ludzie nie mają pojęcia o szeregu innych obowiązków, które leżą na barkach stewardess we wszystkich liniach lotniczych świata.

Zapewnianie dobrego samopoczucia pasażerom jest wśród nich dopiero na drugim miejscu. Obowiązek numer jeden to dbanie o bezpieczeństwo podróżnych. Stewardessy muszą znać zasady postępowania w sytuacjach awaryjnych, stąd wymaga się od nich umiejętności udzielenia pierwszej pomocy i doskonałej znajomości sprzętu ratowniczego. Każdy lot poprzedzany jest briefingiem, podczas którego sprawdzana jest wiedza personelu na temat procedur, i na którym rozwiązywane są hipotetyczne problemy, mogące mieć miejsce na pokładzie. Szefowa personelu pilnuje dokumentacji danego lotu (np. listy pasażerów) i uwrażliwia swoje podwładne na obecność w samolocie osób obcojęzycznych czy niepełnosprawnych. Po dotarciu na pokład personel musi sprawdzić stan wyposażenia samolotu oraz zapewnić czystość i porządek, a podczas boardingu pomóc pasażerom w ulokowaniu się na pokładzie. Stewardessa czuwa nad tym, by pasażerowie przestrzegali ciążących na nich zakazów i obowiązków. Często wiąże się z koniecznością rozwiązywania konfliktów. Bywają bowiem pasażerowie bardzo nerwowi, którzy nie chcą dostosować się do obowiązujących zasad i łamią przepisy. Poza nimi należy mieć także wzgląd na podróżnych, którzy odczuwają w czasie lotu głęboki dyskomfort psychiczny.


Stewardessą być…

Biorąc to wszystko pod uwagę, trzeba przyznać, że stewardessa musi wykazać się niemałymi kompetencjami. Osoba ubiegająca się o tę pracę powinna być opanowana, kontaktowa i odpowiedzialna. Wymagania każdej linii lotniczej wobec kandydatów nieco różnią się, ale niezależnie od firmy są zwykle dość restrykcyjne i częściowo pozostają niezmienne. Kandydatka na stewardessę ma być przede wszystkim okazem zdrowia. Wady wzroku, choroby układu krążenia, astma, epilepsja czy choroby kręgosłupa zazwyczaj dyskwalifikują. W tej profesji liczy się też wygląd. Dawno temu był on ważniejszy niż dziś, ale nie da się ukryć, że atrakcyjna aparycja i odpowiedni wzrost (zwykle powyżej 1,60 m lub więcej) to nadal istotne wymogi. Oprócz tego stewardessa nie powinna mieć tatuaży w widocznych miejscach, a i piercing nie jest mile widziany.

Linie lotnicze wymagają od przyszłych stewardess także dyspozycyjności, nastawienia na elastyczny i nienormowany czas pracy, biegłej znajomości co najmniej dwóch języków obcych oraz najczęściej umiejętności pływania.

Biegłość językową sprawdza się już na etapie rozmowy kwalifikacyjnej, podobnie jak umiejętność radzenia sobie w określonych sytuacjach, specyficznych dla środowiska. Rekrutacja zwykle przebiega wieloetapowo. Ocenia się na niej również aparycję, autoprezentację, kulturę osobistą czy pracę w grupie. Dla zakwalifikowanych osób firma przeprowadza kilku lub kilkunastotygodniowy wewnętrzny kurs kończący się egzaminem praktycznym i teoretycznym. Po jego zdaniu można rozpocząć pracę.

Niektóre firmy wymagają od kandydatów posiadania wykształcenia wyższego, ale częściej aplikować do tej pracy można nawet po maturze. Rozmaite szkoły policealne czy ośrodki szkoleniowe mają w swojej ofercie kursy i studia dla osób zainteresowanych pracą stewardessy, ale nie gwarantują one zatrudnienia. Jeśli mamy odpowiednie predyspozycje i interesuje nas ta branża, najlepiej po prostu wypełnić formularz zgłoszeniowy do wybranej linii lotniczej.


Czy warto?

Praca stewardessy jest niewątpliwie ciekawa i rozwojowa. Można w niej poznać wielu interesujących ludzi i zobaczyć kawałek świata. To ostatnie pod warunkiem, że latamy poza kontynent – obsługując loty krajowe lub europejskie nie liczmy na wielkie możliwości zwiedzania pomiędzy lotami.

Częste zmiany stref czasowych i latanie nocą są dużym obciążeniem dla organizmu. Ale jak do wszystkiego, także do tego można się przyzwyczaić. Nienormowany tryb pracy ma wiele plusów, choć tutaj wymaga się od pracowników dyspozycyjności także w weekendy i święta. Bywają oprócz tego sytuacje awaryjne, kiedy niespodziewanie trzeba stawić się do pracy za kogoś innego. Lot nie może się bowiem odbyć w okrojonym składzie.  

Zarobki stewardess są na pewno niższe, niż się powszechnie wydaje. W zależności od doświadczenia mogą one liczyć na pensję w wysokości od 2 do 4 tys. złotych miesięcznie. Do tego dochodzą premie, dodatki na pranie munduru czy zakup rajstop, a także diety na pobyt w danym kraju pomiędzy lotami.

Praca stewardessy to zajęcie zwykle na kilka lub kilkanaście lat. Niektórzy pracują w liniach lotniczych przez całe życie, o ile pozwala im na to zdrowie (kontrole lekarskie odbywają się co roku).

 

Elżbieta Gwóźdź

Google+

Komentarze