Co takiego ma człowiek sukcesu, czego nie mam ja?

Co takiego ma człowiek sukcesu, czego nie mam ja?

Często zastanawiamy się, dlaczego inni odnoszą sukcesy, a my nie. „To pewnie przez koneksje” – często mówimy lub wskazujemy na dobry start w dorosłe życie, zamożnych rodziców czy po prostu szczęśliwy przypadek.

Tymczasem nie ma pechowców ani szczęściarzy z urodzenia, a same znajomości i zasobność portfela nie zapewniają od razu sukcesu. Jakie zatem czynniki wpływają na to, że jedni osiągają sukcesy, a drudzy tylko marzą o swoich dokonaniach?

Wielu badaczy zadawało sobie to właśnie pytanie. Duża część z nich przejrzała biografie lub przeprowadziła wywiady z ludźmi, którzy osiągnęli w życiu sukces. Do osób zajmujących się odpowiedzią na powyższe pytanie zaliczyć można Napoleona Hilla, pisarza, który poświęcił wiele lat analizując tysiące historii ludzi sukcesu. Kwestiami dotyczącymi cech, które ułatwiają osiągnąć sukces, zajmował się również Jeffrey Pfeffer, profesor z Uniwersytetu Stanforda, Tony Buzan, autorytet w dziedzinie mózgu i technik uczenia się, czy Dan Schawbel, ekspert w dziedzinie personal brandingu. Badania przeprowadzały też takie magazyny, jak np. Forbes. Co wynika z tych badań i publikacji? Niezależnie od tego, jaką profesję mieli ludzie sukcesu, u wszystkich pojawiły się wspólne cechy. Najważniejsze z nich można zakwalifikować do 3 grup:

1. Konkretny cel

Wszystkie badane i opisywane osoby charakteryzują się posiadaniem bardzo wyrazistej wizji tego, co chcą zrealizować. Potrafią także tworzyć krótko- i długoterminowe plany, adekwatne do tej wizji. Zdefiniowanie celu ułatwiała im duża wyobraźnia. Umieją być skoncentrowane na wykonywaniu konkretnych etapów w realizacji danego celu. Nie ulegają łatwo rozproszeniu innymi, mniej ważnymi sprawami.


2. Aktywność i wytrwałość

Osoby sukcesu są aktywne. Zdają sobie sprawę, że wiedza – bez względu na to, jak duża – nie przekłada się bezpośrednio na osiągnięcie sukcesu. Dlatego też podejmują się dużej ilości działań. Widzą również, że w działaniach muszą być konsekwentni. Nawet w obliczu przeciwności czy niedogodności stojących na drodze do ich celu, nie rezygnują z realizacji swojej wizji. Dlatego też mówi się, że przede wszystkim to, co odróżnia ludzi sukcesu od osób przeciętnych, to fakt, że ci pierwsi pracują kilkukrotnie ciężej, czasami bez wytchnienia, robiąc więcej, niż się od nich oczekuje. I nie spoczywają na laurach. Korzystają z każdej możliwej okazji do tego, by się rozwijać i uczyć czegoś nowego.


3. Odporność na porażki

Wśród osób, które osiągnęły sukces, charakterystyczne jest również to, że w określony sposób reagują na niepowodzenia. Każde działanie zawiera w sobie ryzyko błędu czy porażki. Ponieważ ludzie sukcesu podejmują się kilka razy większej ilości działań, zdają sobie sprawę, że porażki i błędy będą w ich życiu przydarzać się częściej niż innym ludziom. Jako że nie biorą niepowodzeń osobiście, lecz raczej traktują je jako element na drodze do sukcesu, są odporni na porażki. Co więcej, potrafią uczyć się na własnych błędach, uznając niepowodzenia za cenną lekcję, która pozwoli im zbliżyć się do upragnionego celu. Dlatego patrząc wstecz nie oceniają porażek negatywnie. Nie obwiniają się za błędy, bo wiedzą, że w tamtym czasie zrobili wszystko, co mogli.


Jeśli zatem chcesz osiągnąć sukces w życiu, zacznij od stworzenia konkretnego, wyrazistego celu. Podziel ten cel na mniejsze, lecz równie konkretne etapy, których realizacji będziesz się trzymać wytrwale. Pamiętaj: dużo działaj, próbuj, ucz się i wyciągaj wnioski. Podejmuj różne przedsięwzięcia, biorąc pod uwagę, że niektóre mogą nie wyjść. Jeśli wizja niepowodzenia nie jest tym, co może powstrzymać Cię przed dalszą pracą, to jesteś już na dobrej drodze do życiowego sukcesu i spełnienia!

 

_____________

Artykuł opracowany przez Monikę Goworek, mgr. Psychologii Klinicznej, mgr. Zarządzania i Marketingu, terapeuta Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach, coach z ukończoną Międzynarodową Certyfikacją ICC International Coaching Certification. Po więcej informacji o autorze zapraszamy na dobraperspektywa.pl .

Google+

Komentarze