Jak zarejestrować firmę przez internet?

Jak zarejestrować firmę przez internet?

Gdy myślicie o działalności gospodarczej, z czym się Wam ona kojarzy? Z niezależnością, ciekawym pomysłem czy może z ogromem formalności, którym należy podołać?

Wiele osób rezygnuje z prowadzenia własnej firmy, bo obawia się, że nie podoła wszystkim obowiązkom, które spoczywają na przedsiębiorcach. Duży ich odsetek rezygnuje już na samym początku czyli na etapie zakładania działalności. A nie ma się czego obawiać, zwłaszcza że teraz można założyć firmę bez wychodzenia z domu. Zastanawiacie się pewnie teraz, jak to jest możliwe. Całe szczęście, my znamy odpowiedź.


Załóż firmę przez internet

Czasy, kiedy załatwianie wszystkich formalności odbywało się poprzez wielogodzinne stanie w kolejkach, dawno minęły. Teraz możesz założyć firmę bez wychodzenia z domu. Wystarczy mieć komputer z dostępem do internetu. Następnie trzeba wejść na stronę Ministerstwa Gospodarki i tam znaleźć odpowiedni dział poświęcony działalności gospodarczej. W tej zakładce znajdziemy wniosek CEIDG-1, dzięki któremu stajemy się przedsiębiorcami. Na tej stronie możemy też założyć zaufany profil (zwany ePUAP), dzięki któremu możemy w pełni zarządzać swoją firmą on-line.


Co potrzeba, aby założyć firmę przez internet?

Do założenia działalności przez internet nie potrzebujemy wiele: wystarczy nam chwila czasu oraz wiedza dotycząca zakresu działalności oraz wyboru sposobu opodatkowania. Ale przyjrzyjmy się całej procedurze dokładnie: Przyszły przedsiębiorca wypełnia na stronie Ministerstwa Gospodarki wniosek CEIDG-1, dzięki któremu zostanie on wpisany na listę przedsiębiorców. Jeśli zdecydował się on, na założenie zaufanego profilu, wysyła wypełniony wniosek formą elektroniczną. Jeśli zaś nie chciał zakładać zaufanego profilu, wniosek należy wydrukować, podpisać własnoręcznie i zanieść do urzędu gminy, miasta lub też wysłać listem poleconym (ale wtedy potrzebujemy notarialnego poświadczenia) w ciągu 7 dni - tłumaczą specjaliści z biura kognitariat.pl. Po wypełnieniu wniosku zostajemy przedsiębiorcami. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj możliwość wyboru, czy chcemy tworzyć swój profil czy nie. Jeśli go nie założymy, wtedy konieczna jest wizyta w urzędzie, ale dzięki temu, że wniosek jest już gotowy, nie trwa ona zbyt długo. Niewątpliwą zaletą składania dokumentów osobiście, jest fakt, że w przypadku jakiegokolwiek błędu, pracownik urzędu, zwróci nam na niego uwagę. Jednak  coraz rzadziej w urzędach spotyka się przyszłych przedsiębiorców, gdyż wniosek jest bardzo intuicyjny, a w internecie są dostępne instrukcje, wedle których należy postępować wypełniając wniosek.

We wniosku musimy podać wszystkie niezbędne informacje, takie jak dane osobowe oraz oczywiście wszystkie informacje o firmie czyli siedziba firmy, adres do korespondencji oraz najważniejsze zakres działalności. Dzięki jednemu formularzowi możemy też przekazać informację do ZUS-u o zostaniu płatnikiem, jak i do Urzędu Skarbowego z informacją, jaki sposób opodatkowania wybiera przedsiębiorca.


Ile to kosztuje?

Załatwianie spraw urzędowych niewątpliwie kojarzy się też z licznymi opłatami, które czają się na nas na każdym kroku. Jednak nie w tym przypadku. Założenie działalności gospodarczej jest całkowicie bezpłatne. Zniesiona została też opłata za bycie płatnikiem VAT, dzięki czemu przedsiębiorcy nie muszą się martwić o koszta, które mogą pojawić się na samym początku.


Co dalej?

Wielu naszych klientów zastanawia się, czy po założeniu firmy, nadal może załatwiać formalności drogą elektroniczną. Oczywiście że tak. Najbardziej popularne w tym zakresie jest składanie rocznych deklaracji podatkowych. Właściciele firm, jeśli chcą poszerzyć zakres działalności, również mogą to zrobić on-line. Wystarczy zaktualizować wniosek, który składali na początku. Podobnie jest z zawieszeniem działalności czy też jej zamknięciem - tłumaczą specjaliści z kognitariat.pl.

Państwo polskie wychodzi na przeciw przedsiębiorców i stara się im pomóc, stąd między innymi możliwość załatwiania spraw przez internet. Warto korzystać z tych rozwiązań, bo pozwalają one na zaoszczędzenie naszego cennego czasu.

Więcej informacji na stronie: http://www.kognitariat.pl/

 

 

 

Google+

Komentarze