Na jakie zawody istnieje obecnie zapotrzebowanie na rynku pracy?

Na jakie zawody istnieje obecnie zapotrzebowanie na rynku pracy?

W mediach co chwilę poruszany jest temat problemu bezrobocia, który od lat istnieje w naszym kraju. Zwłaszcza ludzie młodzi mają niemały kłopot ze znalezieniem zatrudnienia tuż po skończeniu studiów. Jakie kierunki powinni zatem wybierać, aby nie martwić się brakiem pracy?

Zapotrzebowanie rynku pracy na konkretne zawody oczywiście wciąż się zmienia, ale można przewidzieć, jacy pracownicy będą szczególnie poszukiwani w najbliższej przyszłości. Dlatego też wciąż powstają różne raporty dotyczące tego tematu, które mają pomóc młodym ludziom w wyborze drogi zawodowej, a nieco starszym pracownikom wskazują, w jakim kierunku powinni się oni doszkalać. 

Według jednego z najnowszych raportów Unii Europejskiej najbardziej poszukiwani będą pracownicy o specjalistycznych kwalifikacjach oraz technicy. Rynek pracy upomni się także szczególnie o handlowców i specjalistów w dziedzinie sprzedaży. Obserwowany od kilku lat wzrost zapotrzebowania na osoby związane z transportem, budownictwem czy dystrybucją zostanie zachowany. Oczywiście pracodawcy wciąż będą poszukiwać specjalistów od usług informatycznych, a także osób od reklamy i marketingu. 

Bez względu na różnego typu trendy, zatrudnienie na pewno znajdą osoby z wykształceniem medycznym, zwłaszcza w zakresie opieki nad ludźmi starszymi. Co ciekawe, w najnowszych raportach dotyczących przyszłych potrzeb ryku pracy przewiduje się, iż poszukiwani będą pracownicy z dziedziny kultury i edukacji artystycznej, którzy zwykle przez większość byli dyskredytowani. Jak zatem widać, następuje ciągła modyfikacja potrzeb pracodawców, do których osoby poszukujące pracy muszą się dostosowywać.

Google+

Komentarze