Praca za granicą: gdzie szukać ofert?

Praca za granicą: gdzie szukać ofert?

Dla niektórych wyjazd za granicę w celach zarobkowych to początek dłuższego etapu, dla innych krótki przerywnik w karierze zawodowej. Ludzie decydują się na ten krok, bo często łatwiej jest im znaleźć dobrą ofertę pracy w obcym kraju niż w ojczyźnie. Gdzie szukać takich ofert?

Kiedyś normą było, że Polacy (i nie tylko) jechali za granicę w ciemno i szukali posady dopiero na miejscu. W kraju trudniej było bowiem dotrzeć do ogłoszeń zagranicznych pracodawców. Odkąd jednak migracje zarobkowe stały się tak powszechne, ogłoszenia te udostępnia się potencjalnym pracownikom różnymi kanałami. Oczywiście nadal duża ilość osób z nich nie korzysta i zdaje się na znajomych już przebywających za granicą lub na zwyczajny łut szczęścia przy poszukiwaniu pracy po przyjeździe. Jeżeli właśnie tak planujemy zdobyć posadę, nastawmy się jednak na to, że jej znalezienie może trochę potrwać, a przecież w tym czasie musimy się jakoś utrzymać. Takie rozwiązanie nie jest zatem ani do końca opłacalne, ani bezpieczne, chyba że faktycznie mieszkamy kątem u krewnych i nie pragniemy desperacko zajęcia na już.  


Internet – źródło wielu pożytecznych informacji

Z pomocą szukającym zatrudnienia za granicą idzie, rzecz jasna, Internet. Oferty publikowane są w serwisach wraz z ogłoszeniami krajowymi lub w portalach ukierunkowanych wyłącznie na zagraniczny rynek pracy. W tych drugich najczęściej spotkamy się z wieloma przydatnymi artykułami zawierającymi wskazówki dla przyszłych pracowników. Dowiemy się na przykład jak radzić sobie w konkretnych krajach w razie choroby, jakie czekają nas wydatki, co musimy załatwić po przyjeździe, na co uważać, jakie są warunki zakwaterowania, itd. Niektóre z tych portali mają zasięg międzynarodowy, ale warto zajrzeć też na te o zasięgu krajowym lub lokalnym, gdzie pojawiają się ogłoszenia z danego kraju lub regionu. Przykładowo, w serwisie Polorama.com znajdziemy informacje o pracy i życiu w Wielkiej Brytanii, natomiast www.poloniusz.pl to baza ofert w Niemczech. Jeżeli planujemy dowiadywać się o zagranicznych wakatach właśnie za pośrednictwem sieci, koniecznie odwiedźmy stronę www.eures.praca.gov.pl. Możemy poprzez nią udostępnić swoje CV, poznać wiele przydatnych wskazówek, a przede wszystkim znaleźć ogłoszenia od wiarygodnych i sprawdzonych pracodawców z krajów Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Sieć EURES została powołana przez Komisję Europejską jako Europejskie Służby Zatrudnienia i współpracuje z instytucjami publicznymi, takimi jak Wojewódzkie Urzędy Pracy.

Szukając pracy samodzielnie, nie ograniczajmy się jedynie do Internetu. Również w prasie drukowanej, poza ogłoszeniami krajowymi, umieszczane są oferty od pracodawców z zagranicy.

 

Pośrednio – bezpieczniej i pewniej

Do wojewódzkich Oddziałów Promocji Zatrudnienia czy też do Ochotniczych Hufców Pracy, bo te instytucje dysponują zagranicznymi ofertami, możemy się oczywiście zgłosić osobiście. Popularną i bezpieczną drogą jest też nawiązanie kontaktu z prywatnymi agencjami pośrednictwa pracy. Takie placówki pomagają w szukaniu zatrudnienia oraz organizują przejazd za granicę i zakwaterowanie. Nie mogą potrącać nam żadnych opłat z tytułu wynagrodzenia. Wybierając agencję, z usług której zamierzamy skorzystać, powinniśmy jednak zweryfikować jej wiarygodność. Zdajmy się na firmę sprawdzoną, która ma nieposzlakowaną opinię i istnieje na rynku już jakiś czas.
Skorzystanie z pomocy urzędu lub odpowiedniej placówki poleca się szczególnie osobom, które po raz pierwszy decydują się na zarobkowy wyjazd za granicę.

 

Elżbieta Gwóźdź

 

Google+

Komentarze