Jak zdobyć pracę nie mając doświadczenia?

Jak zdobyć pracę nie mając doświadczenia?

Podczas rekrutacji większość pracodawców przywiązuje szczególną wagę do doświadczenia potencjalnego pracownika. Jeżeli nie posiadasz takowego, masz mniejsze szanse na otrzymanie posady, ale to nie znaczy, że nie masz ich w ogóle. Tylko od Ciebie zależy, jak wystartujesz w życie zawodowe.

Niestety, w gronie osób bezrobotnych najwięcej jest tych bez doświadczenia zawodowego. Trudno się dziwić – pracodawcy szukają takich pracowników, którzy zostali już wdrożeni na rynek pracy i mają pojęcie o wykonywanym zawodzie. Szkoda im poświęcać czas i pieniądze na doszkalanie żółtodziobów, którzy w dodatku mogą się nie nadać. Niektórym wystarczy, że kandydat odbył roczny staż na podobnym stanowisku. A więc niewielki bagaż zawodowy już punktuje. A my tymczasem nie mamy nawet tego, choć być może dysponujemy wyższym wykształceniem. Sytuacja nie jest jednak bez wyjścia. Pamiętajmy o tym, że KAŻDY stał kiedyś na starcie, a większość obecnych kierowników, dyrektorów czy prezesów również zaczynała od zera. Tylko jak polepszyć swoją pozycję?


Wszystko może stanowić atut

Kiedy brak Ci doświadczenia zawodowego, musisz podjąć wyzwanie z tym, co masz. W takim przypadku każde zainteresowanie, każda umiejętność i aktywność powinna zostać przekuta w atut, który możesz przedstawić pracodawcy. Zapewne osoba z pięcioletnim stażem pracy nie wspomni w swoim CV o tym, że w liceum była wolontariuszem podczas zawodów sportowych. Ale ktoś, kto takiego stażu nie posiada, powinien to napisać. Przypuśćmy, że podczas studiów zorganizowałeś zbiórkę pieniędzy na rzecz schroniska dla bezdomnych zwierząt. Dla pracodawcy to sygnał, że jesteś dobrze zorganizowany, potrafisz się zaangażować i jesteś dobrym człowiekiem, który w dodatku przejmuje inicjatywę. Wystarczy, że opiszesz to w CV lub w liście motywacyjnym. Ostatnio wziąłeś udział w maratonie biegowym, do którego przygotowywałeś się przez pół roku? Niech w firmie, do której aplikujesz, się o tym dowiedzą. Pokażesz w ten sposób, że jesteś systematyczny i potrafisz ciężko pracować, by osiągać nowe cele.


Szukaj i działaj, nie siedź w miejscu

Praca czasami przychodzi sama, ale raczej do kogoś, kto ma już ugruntowaną pozycję zawodową i słynie ze swoich umiejętności. Początkujący nie ma co na to liczyć, więc musi zacząć działać – rozmawiać z ludźmi, wypytywać, bywać tu i tam, rozszerzać znajomości, próbować. Możesz wybrać się do urzędu pracy lub do agencji pracy tymczasowej i nawet, jeśli akurat nie będzie tam dla Ciebie ofert, zapytać o darmowe szkolenia i kursy dla bezrobotnych. No i oczywiście wziąć w nich udział i przez to zdobyć pierwsze kwalifikacje. Szukaj też informacji o darmowych kursach i warsztatach w internecie. Nie odrzucaj jednak od razu tych płatnych – za uczestnictwo w niektórych szkoleniach płaci się symboliczną sumę, a wyniesiona z nich wiedza jest o wiele więcej warta. Zapisz się na wolontariat do instytucji, której działalność odpowiada Twoim aspiracjom. Zapytaj kogoś z doświadczeniem czy możesz obserwować go przy pracy, pomóc, itd. Nie w każdym zawodzie czy firmie jest to możliwe, ale szukaj drzwi, którymi może uda Ci się wejść w określone środowisko. Przykładowo, jeżeli chcesz zostać treserem psów, zgłoś się do specjalnego ośrodka i zapytaj, czy możesz towarzyszyć pracownikom podczas tresury. To dobry sposób zwłaszcza w przypadku zawodów, których wykonywanie nie wymaga posiadania formalnych kwalifikacji.

Wreszcie, wydrukuj swoje CV i zanieś w kilka miejsc, w których chciałbyś pracować. Zapytaj też znajomych o to, czy w ich firmie nie szukają kogoś nowego. Jeśli znajomi wiedzą, że byłbyś dobrym pracownikiem i lekką ręką zarekomendują Twoją kandydaturę, to nie jest to przecież żadne kumoterstwo.


CV musi robić wrażenie

To, że CV ma być dopracowane i dostosowane do danego stanowiska, powinien wiedzieć każdy, nawet długoletni branżowy wyjadacz. Ale w jego przypadku przewagę stanowią sukcesy i doświadczenie, więc nudne CV zostanie mu wybaczone. Ty, jako początkujący, możesz zwrócić na siebie uwagę jedynie swoją aplikacją. Postaraj się więc, żeby zarówno CV, jak i list motywacyjny były kreatywne i odbiegały od znanych szablonów. Zostaniesz wtedy zapamiętany jako osoba pomysłowa, a przede wszystkim zakomunikujesz, że naprawdę zależy Ci na danej pracy. Nie wysyłaj tych samych dokumentów do setki pracodawców – niedostosowywanie oferty do konkretnego stanowiska to droga donikąd.

Pamiętaj, że kluczowa będzie rozmowa kwalifikacyjna. Potwierdź na niej, że jesteś gotowy do nauki nowych rzeczy, bądź pewny siebie i pełen entuzjazmu. Pokaż pracodawcy, że mimo braku doświadczenia podejmiesz nowe obowiązki z zapałem i odpowiedzialnością.


Elżbieta Gwóźdź

 

Google+

Komentarze