Jak napisać list motywacyjny?

Jak napisać list motywacyjny?

Obok CV to podstawowy dokument przy aplikowaniu o pracę. I często może o potencjalnym kandydacie powiedzieć więcej, niż suche dane i fakty przedstawione w standardowym życiorysie.

Choć odpowiednie przygotowanie listu motywacyjnego bywa pracochłonne, warto poświęcić mu sporo czasu i uwagi. Jest pewnego rodzaju deklaracją kandydata, wyjaśnieniem, czemu akurat do tej firmy i na to stanowisko zdecydował się aplikować. Jak sama nazwa wskazuje - wyraża motywację, która może przekonać rekrutera, że nasze kompetencje poparte są odpowiednim zaangażowaniem.

 

Wymogów stricte technicznych nie ma za wiele; w prawym górnym rogu wpisujemy miejscowość i datę, poniżej funkcję osoby - np. kierownik do spraw personalnych, nazwę i adres firmy. Poniżej, z lewej strony, podajemy swoje dane personalne: imię i nazwisko, adres korespondencyjny oraz mailowy, numer telefonu. Właściwą treść zaczynamy od zwrotu grzecznościowego: Szanowna Pani/Panie, lub Szanowni Państwo, jeśli nie znamy płci osoby prowadzącej rekrutację. Stosujemy prostą czcionkę, odpowiedniej wielkości i ujednoliconą w całym dokumencie, co zagwarantuje jego przejrzystość.

List motywacyjny powinien być zwięzły, konkretny i zmieścić się na jednej stronie A4. W procesie rekrutacji liczą się konkrety, nikt nie ma czasu na czytanie rozwlekłych elaboratów. Nie powinniśmy też przepisywać danych z CV - to dwa absolutnie różne dokumenty.

Na początku należy poinformować, na jakie ogłoszenie odpowiadamy i gdzie je znaleźliśmy, oraz podać numer referencyjny lub stanowisko, zazwyczaj zamieszczone przy ofercie. Właściwa część listu to uzasadnienie, dlaczego zdecydowaliśmy się odpowiedzieć na to konkretne ogłoszenie (dotychczasowe doświadczenie zawodowe, zainteresowania, umiejętności), podkreślenie cech charakteru, które predestynują nas do objęcia tego stanowiska, umiejętności, chęć związania się z branżą, itp. Kończymy zazwyczaj dziękując rekruterowi za zapoznanie się z naszą aplikacją, podkreślamy dyspozycyjność oraz wyrażamy nadzieję na osobiste spotkanie. Oprócz wydrukowanego imienia i nazwiska zamieszczamy też odręczny podpis - niech to nie będzie kserokopia!

Listy motywacyjne bardzo często są bagatelizowane przez samych autorów. Za wszelką cenę należy unikać pustych frazesów oraz skopiowanych "gotowców", dokument powinien być nacechowany indywidualnością i zawierać przykłady, w których określamy, czemu nasze zdolności odpowiadają konkretnemu anonsowi. Bardzo ważne jest zachowanie profesjonalnego dystansu, unikanie zwrotów nacechowanych emocjonalnie, typu "od roku nie mogę znaleźć pracy" czy "pilnie potrzebuję zatrudnienia".

Ponieważ forma i treść listu wiele mówią o naszych kompetencjach, za wszelką cenę należy wystrzegać się błędów językowych i ortograficznych. Darujmy też sobie "ozdobne" czcionki, które w różnych programach różnie mogą się wyświetlać i przygotujmy dokumenty w formacie PDF.

CV mówi o faktach, list motywacyjny "uczłowiecza" te fakty i jest pryzmatem, przez który postrzega nas potencjalny pracodawca. Postarajmy się, by postrzegał nas jak najlepiej.

 

RP

Google+

Komentarze