Porady dotyczące rozmowy kwalifikacyjnej

Porady dotyczące rozmowy kwalifikacyjnej

Kiedy nasze skrupulatnie przygotowane CV przejdzie przez pierwsze sito rekrutacji, zostajemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną. Warto zatem wiedzieć, jak się do niej przygotować i o czym pamiętać w jej trakcie.

Odpowiednie przygotowanie się do rozmowy z potencjalnym pracodawcą to często klucz do sukcesu. I nie chodzi tutaj jedynie o ładny ubiór czy fryzurę, które również są ważne, ale przede wszystkim o dokładne zapoznanie się z firmą, w której chcemy pracować. Musimy dowiedzieć się możliwe najwięcej o tym, czym się ona zajmuje, jaką ma historię oraz jakie obowiązki będziemy wykonywać na oferowanym stanowisku. W tym celu powinniśmy zapoznać się z informacjami na stronie internetowej firmy, a jeśli mamy taką możliwość, warto także dowiedzieć się czegoś od samych pracowników.

W dniu rozmowy obok schludnego ubioru powinniśmy także pamiętać o punktualności. Aby uniknąć nieprofesjonalnego spóźniania się, zadbajmy o to, aby pojawić się w wyznaczonym miejscu przynajmniej na 10 minut przed spotkaniem. Bardzo ważna jest prezentacja, dlatego starajmy się dużo uśmiechać, patrzeć rozmówcy w oczy i nie okazywać zdenerwowania, na przykład trzęsącymi się rękami.

Rzecz jasna rozmowa kwalifikacyjna to przede wszystkim odpowiedzi na zadawane nam pytania, które nie zawsze są proste. Jednakże nawet jeśli nie będziemy znali na nie odpowiedzi lub w naszej głowie pojawi się pustka, nie przestawajmy mówić. Niezręczna cisza to najgorsze, co może się przytrafić w takiej sytuacji, dlatego dobrym pomysłem może być nawet samo skomentowanie zawiłości pytania czy tego, że musimy się nad tym dobrze zastanowić. Pamiętajmy, że kreatywność też może być doceniona przez potencjalnych pracodawców.

Google+

Komentarze