Ile zarabiają Polacy?

Ile zarabiają Polacy?

Chyba każdy z nas ma świadomość tego, iż sytuacja na rynku pracy w naszym kraju nie należy do najlepszych. Między innymi z tego powodu tak duże emocje towarzyszą raportom na temat przeciętnych wynagrodzeń Polaków, które u wielu osób wywołują zdziwienie albo wręcz oburzenie.

Z jednych z ostatnich wyliczeń ekspertów wynika, że przeciętny Polak zarabia ponad 4 tysiące złotych brutto, co daje jakieś 3 tysiące złotych „na rękę”. Większość osób, które słyszą w mediach takie liczby, może jednak jedynie pomarzyć o takim zastrzyku gotówki do budżetu domowego. Okazuje się bowiem, że ponad 2/3 obywateli naszego kraju zarabia poniżej tej kwoty. Oczywiście pod uwagę musimy wziąć fakt, że wyliczenia przeciętnych wynagrodzeń przeprowadzane są na podstawie stosunkowo niewielkiej grupy osób, co znacząco wpływa na ich wynik. Ile zatem tak naprawdę zarabiają Polacy?

Nie jest możliwe podanie konkretnej kwoty, ale dużo bardziej miarodajne jest spojrzenie na zarobki Polaków poprzez pryzmat zawodu, który wykonują. Rzecz jasna wciąż będzie to tylko przybliżona kwota, ale z pewnością jest ona dużo bardziej realna. I tak na pierwszym miejscu według zarobków plasują się przedstawiciele władz oraz urzędnicy wyższych szczebli, którzy każdego miesiąca odbierają wypłatę w wysokości około 6 tysięcy złotych brutto. Kolejni na liście są pracownicy posiadający wiedzę specjalistyczną, którzy mogą liczyć na ponad 4 tysiące złotych, a następnie technicy i pracownicy szczebla średniego z zarobkami oscylującymi wokół 3,5 tysiąca złotych miesięcznie. Wypłaty niewiele poniżej 3 tysięcy złotych otrzymują natomiast między innymi pracownicy biurowi, robotnicy przemysłowi oraz rzemieślnicy czy operatorzy maszyn.

Google+

Komentarze